X
تبلیغات
زولا

با مختصر فشاری بر صفحه کلید و به کارگیری ماوس کامپیوتر، این [چهره‌های] مجازی متقلب، بی‌درنگ به شبکه جهانی دروغ پردازی (اینترنت) وصل می‌شوند. دنیای اینترنتی دنیایی است که یک زن متاهل 47 ساله و صاحب 3 فرزند، به راحتی تغییر چهره داده و خود را به عنوان دختری هفده ساله و پرشور و نشاط جا می‌زند. دنیایی که در آن، یک محصل اخراجی و بیکار تغییر چهره داده و خود را صاحب یک شرکت آتیه‌دار و رو به ترقی معرفی می‌کند.

 

زندرا هاقس

با مختصر فشاری بر صفحه کلید و به کارگیری ماوس کامپیوتر، این [چهره‌های] مجازی متقلب، بی‌درنگ به شبکه جهانی دروغ پردازی (اینترنت) وصل می‌شوند. دنیای اینترنتی دنیایی است که یک زن متاهل 47 ساله و صاحب 3 فرزند، به راحتی تغییر چهره داده و خود را به عنوان دختری هفده ساله و پرشور و نشاط جا می‌زند. دنیایی که در آن، یک محصل اخراجی و بیکار تغییر چهره داده و خود را صاحب یک شرکت آتیه‌دار و رو به ترقی معرفی می‌کند.

چکیده:
یکی از جذابیت‌های شبکه جهانی اینترنت به ویژه برای کاربران پرو پا قرص آن، وجود کلوپ «هی گفت و گو» و چت روم‌های اینترنت است، اما این که چه قدر این کلوپ‌ها کارآیی مفید فرهنگی و علمی داشته‌اند، جای بحث و بررسی دارد. مقاله زیر با طرح بحث نقش کلوپ‌های مذکور در ایجاد عشق مجازی و روابط جنسی، به موضوع دروغ پردازی و شخصیت‌سازی تصنعی و نیز فرجام ناخوشایند اکثریت غالب این روابط اشاراتی دارد.

با مختصر فشاری بر صفحه کلید و به کارگیری ماوس کامپیوتر، این [چهره‌های] مجازی متقلب، بی‌درنگ به شبکه جهانی دروغ پردازی (اینترنت) وصل می‌شوند. دنیای اینترنتی دنیایی است که یک زن متاهل 47 ساله و صاحب 3 فرزند، به راحتی تغییر چهره داده و خود را به عنوان دختری هفده ساله و پرشور و نشاط جا می‌زند. دنیایی که در آن، یک محصل اخراجی و بیکار تغییر چهره داده و خود را صاحب یک شرکت آتیه‌دار و رو به ترقی معرفی می‌کند. عرصه‌ای که یک زندانی (تعجب نکنید، در بسیاری از زندان‌ها دسترسی به اینترنت امکان‌پذیر است) می‌تواند با چهره‌های مبدل، تبدیل به افسر ویژه‌ای شود که می‌خواهد از دستبرد زدن به حساب بانکی
On Line
شما توسط افرادی که قصد تهدید دارند، ممانعت به عمل آورد. دنیایی است که متجاوزین به عنف و آدم ربایان در آن ولگردی و پرسه زنی می‌کنند و بقیه افراد جاده صاف کن، که خود را شهروندانی قانونمند تصور می‌کنند، ساعت‌ها وقت خود را صرف گفت و گو در این فضای مجازی می‌کنند، در صورتی که واقعیت چیز دیگری است. آنها بر موجی سوار شده‌اند که به دنبال قربانیان تازه‌ای می‌گردند.
بسیاری از زوج‌ها، دوست‌ دخترها، دوست پسرها و نامزدها (زن و مرد) هستند که از طریق اتاق‌های گفت و گو (
Chatroom) با هم ارتباط برقرار می‌کنند. دسته‌ها و گروه‌هایی به صورت On Line هستند که افراد مجرد در زمان‌های مشخص به آنها پیام فرستاده و متقلا پیام دریافت می‌نمایند... و گاهی این ارتباط ساعت‌ها به طول می‌انجامد و هرگز هم موجب گمراهی آن‌ها از ارتباط حقیقی (زندگی زناشویی) نمی‌شود، اما عده‌ای نیز حقیقتا گمراه می‌شوند و هرگز نمی‌توانند خود را از شبکه آشفته اینترنت رها کنند؛ نمی‌توانند معشوقه‌های جدید کامپیوتری خود را کنار زده و یا آنها را مهار کنند، برعکس آنها را بر روابط زندگی خود ترجیح می‌دهند.
بسیاری از زنانی که مورد بی‌مهری شوهرانشان قرار گرفته‌اند، معتقدند: زمانی که از نزدیک شاهد روابط شوهران خود با معاون ملیح اداره، دوست صمیمی دوره دبیرستان شوهرانشان و یا آن خانم‌ صاحب سبک در آرایشگاه بودند، هرگز باور نمی‌کردند که سیستم کامپیوتری شخصی آنها نیز تبدیل به رقیبی برای روابط عاشقانه با همسرانشان شده باشد.
فرانکی از اهالی بوستن می‌گوید: «او (شوهرش) همیشه در خانه می‌ماند و من فکر می‌کردم، دلیل خاصی ندارد. ما هر دو در یک خانه زندگی می‌کنیم ولی به ندرت پیش می‌آید که فرصتی را با هم در یک اتاق صرف گفت و گو کنیم. یک شب از روی اتفاق فراموش کرده بود صفحه مربوط به کنترل ایمیل‌های شخصی خودش را ببندد و من با مراجعه به آنها دریافتم که زن‌های بسیاری با او مکاتبه دارند. تمام آنها را پرینت گرفته و جلوی رویش گذاشتم. در حال حاضر، پی‌گیری کار را به وکیلی سپرده‌ام و تلاشمان بر این است که مشکل به زودی مرتفع گردد، ولی اعتماد میان ما خیلی وقت است که از بین رفته و آن کامپیوتر [کذایی] هم مدتهاست که بدون مشتری در گوشه‌ای افتاده است».
«کیمبرلی یانگ» روان‌شناس پنسیلوانیایی و نویسنده گرفتاری در اینترنت می‌گوید، این گونه مردان، زمانی متوجه می‌شوند که زن‌هایشان آن‌ها را در فضای مجازی [اینترنت] تعقیب می‌کرده‌اند که بسیار دیر شده است.
دکتر یانگ می‌گوید: «در بسیاری از موارد، آن چه رخ می‌دهد فقط برقراری رابطه عاشقانه از نوع صوری و مجازی نیست، یعنی طرفین فقط به تبادل نام اکتفا نمی‌کنند. این افراد ارتباط عاطفی با دوست اینترنتی خود را عمیق‌تر کرده و همین مساله، جایگزین ابراز محبت و احساسات نسبت به همسرانشان در منزل می‌شود و جالب است بدانید، یکی از شایع‌تری مواردی که به من رجوع می‌شود زنی است که با مردی از طریق اینترنت آشنا شده و با او ارتباط دارد.»
بی‌اطلاعی از ارتباط عاشقانه الکترونیکی، یک هنر است. هر چه شم کامپیوتری بیشتر باشد، انسان (چه مرد و چه زن) متلقب‌تر شده و مسایل بیشتری را از انتظار دیگران مخفی نگاه می‌دارد.
«ران ورثی» برنامه‌ریز محتوایی سایت بلک پلنت لاو (
Black - Planet Love) ‌ سایتی که بیش از دو میلیون آمریکایی سیاه پوست در آن عضویت دارند، می‌گوید: بخشی از جذبه اینترنت، نام و شهرت مستعاری است که افراد مجرد و متقلبان متاهل برای خود انتخاب می‌کنند تا به واسطه آن موفق به برقراری ارتباط شوند. وی همچنین می‌گوید: «ما معمولا رغبتی به عرضه و معرفی سایت به افراد متاهل نداریم؛ ولی درصدد کمی از اعضای ما متاهل هستند. علت عمده آن این است که آنها مایلند خیلی محتاطانه و پاورچین پاورچین قدم بردارند و اینترنت مناسب‌ترین وسیله است. به وسیله اینترنت، شما می‌توانید نحوه معرفی خود را با عکس‌ها، بیوگرافی و یا هر چیزی دیگری که دوست داشته باشید، انتخاب کنید. از آن جا که شما از نام کاربری (اسم مستعار) استفاده می‌کنید نه اسم شخصی خود، لذا قادر هستید با افراد دیگری در سایر ایالت‌ها رابطه عاشقانه برقرار نموده و عشوه‌گری نمایید و یا حتی زندگی دومی برای خودتان تشکیل دهید.»
کسانی که متقلبانه خود را «جیمز باند» معرفی می‌کنند، اغلب به شیوه‌ای باور نکردنی به دام می‌افتند و قاپیده می‌شوند. متقلبانی وجود دارند که به قدر کافی زیرک هستند. آنها هویت‌های چندگانه‌ای در شبکه برای خود تعریف نموده و یا هم زمان در چند سرویس اینترنتی معشوقه یاب شرکت می‌کنند، اما همسر، دوستان و یا اعضای خانواده‌ آنها که بر امواج [صفحات] اینترنت سوار شده‌اند، با مشاهده عکس آنها به راحتی دستشان را رو می‌کنند. بعضی از زوج‌های مشکوک نیز هستند که با نگارش بیوگرافی اینترنتی، سعی در به دام انداختن معشوقه‌های علاف دارند.
«سیمس» - مؤسس ارتباط زنده در اتاق گفت و گو در منطقه شیکاگو - معتقد است، گاف رایجی که بسیاری از این متقلبان مرتکب می‌شوند، قرار ملاقات آنها با کسانی است که معشوقه‌های مجازی را به خوبی می‌شناسند.
او می‌گوید: این گونه زوج‌ها مدت‌ها از سایت‌های مخصوص مجردها بازدید کرده‌اند، اسامی مستعار مختلفی به کار گرفته و مدت‌ها با هم ارتباط داشته‌اند. وقتی زمان رو در رو شدن آنها فرا می‌رسد، هر دو متوجه می‌شوند که به دنبال فریب یکدیگر بوده‌اند و بعد از چند ماه شهوت رانی و نگاه‌های غرض‌آلود به هم، تصمیم می‌گیرد قطع رابطه کنند.»
کارشناسان این نوع ارتباط اینترنتی بر این باورند که تمایل زوج‌های [مجازی] برای برقراری ارتباط دائمی به چند عامل برمی‌گردد که اصلی‌ترین آن، علاقه فرد متقلب به روشن نگه داشتن کوره عشق مجازی الکترونیکی است، آن هم برای همیشه.
دکتر یانگ، روان‌شناس ناحیه پنسیلوانیا و نیز مدیر عامل مرکز اعتیاد الکترونیک، دو نوع سناریوی احتمالی را به تصویر می‌کشد:
سناریوی اول: شخص متقلب [شخصا] نقش منفی و هدایت شده این شیطنت‌های اینترنتی را در زندگی‌اش تصدیق می‌کند. دخالت‌هایی که در بسیاری از موارد، فرجام کار را به مشاوره حقوقی کشانده است.
سناریوی دوم: زوج ناکام تصمیم به کنترل مستقیم و مچ‌گیری از همسرش می‌گیرد. دکتر یانگ چنین توضیح می‌دهد: «این همان جایی است که برخوردهای پرخاش گرایانه به میان می‌آید». او همچنین معتقد است، موارد خاصی از این ارتباط‌های ناپایدار، موجب فرو ریختن حرمت‌ها شده و حتی ممکن است این ارتباط‌های عاشقانه زنده الکترونیکی، به قتل نیز منجر شود. به اعتقاد وی «اینها فجایع غم انگیزی است». افرادی هستند که در پی این گونه روابط، جان باخته‌اند و این اتفاق در حالی رخ داده است که مشغول گفت و گو [عاشقانه] در اتاق گفت و گو (
Chatroom) بوده‌اند، نه در دنیایی واقعی.
بعضی متقلبان - کم و بیش سرافکنده - وقتی از پشت صفحه نمایش کامپیوتر بلند می‌شوند و در دنیای واقعی قدم می‌زنند، آینده خود را تسخیر شده می‌یابند و در واقع آن چه را کشته‌اند، درو می‌کنند. ترفند رایجی که بسیاری از این گفت وگو کننده‌های متقلب برای تور زدن و به دام انداختن معشوقه‌های مجازی خود به کار می‌بندند، پست کردن تصاویر قدیمی‌شان است. آنها به جای عکس امروزی خود، عکس‌هایی جوان‌تر و بزک کرده‌تر از دوران اوج شادابی و زیبایی خود می‌فرستند. بسیاری از این شخصیت‌های مجازی تحقیق شده و بلند پرواز، بعد از این که اسیر حقه‌های طرف مقابل شدند، زمانی که معشوقه‌های زیبا رو اینترنتی خود را از نزدیک ملاقات می‌کنند، پا به فرار گذاشته و شتابان به سوی خانه‌هایشان می‌گریزند.
«باری کوپر» مدیر ارشد بلک ویسز دات کام (
Black - Voices.Com) می‌گوید: «گرچه در ارتباطات زنده اینترنتی، امکان فریب کاری وجود دارد - همان طور که در دینای اطراف ما نیز وجود دارد - تنها نیرویی که قادر است فقط با مختصری فشاری بر صفحه کلید، متقلبان را سرجایشان بنشاند، زن‌ها و مردهای تنهایی هستند که آمادگی قاطی شدن با این جماعت را دارند.»
کوپر توصیه می‌کند: «اگر می‌خواهید به وسیله اینترنت مونس و همدمی پیدا کنید، همان شبکه اینترنت، امکان جستجو و تحقیق دقیقی را برای شما فراهم کرده است. ابزارها و امکانات بسیاری از به حریم خصوصی اشخاص نیز تجاوز نمی‌کند. شما می‌توانید آدرس منزل را کنترل کنید که درست است یا خیر؟ هم چنین شماره تلفن او را چک نموده و ببینید، آیا با آدرس مورد نظر همخوانی دارد یا خیر؟ مدارک و اطلاعات فراوانی روی شبکه هست که قابل استفاده می‌باشد. حتی آدرس پست الکترونیکی نیز قابل کنترل و بررسی است. این کارها باید پیش از شکل گرفتن دوستی‌ها و پیش از رفتن مراحل بعدی انجام پذیرد.»
اما در مورد کسانی که بی‌پروا تصمیم دارند با این خاستگاه نیرنگ‌های دیجیتالی (اینترنت) سرو کار داشته، داشته باشند، باید توجه کنند که آتش بیش از یک سوم پرونده‌های طلاق، از طریق ارتباط های عاشقانه اینترنتی برافروخته شده است.
همچنین باید بدانید که امروزه نرم افزاری‌های جدید و ارزان قیمتی در بازار عرضه می‌شود که به زوجین این امکان را می‌دهد تا در زمان‌های معینی استفاده از صفحه کلید را کنترل نمایند، سایت‌های مورد استفاده همسرانشان را دنبال کنند و حتی نامه‌های عاشقانه‌ای را که از طریق پست الکترونیکی ارسال شده است، مرور نمایند. متخصصان کامپپوتر معتقدند که نرم‌افزار تعقیب کننده بسیار راحت‌تر از آن چه تصور می‌شود، نصب شده و به آسانی امکان مچ‌گیری متقلب را فراهم می‌سازد.
سیمز خطر ارتباط از طریق چت را این گونه گوشزد می‌کند: «زمانی که به دام بیفتند تازه به طور دقیق متوجه می‌شوید که چند فشار مختصر بر دکمه‌های صفحه کلید چقدر می‌تواند خطر آفرین باشد. متعاقب ارتباط‌های این چنینی، زندگی با نشاط و تمام سرمایه خود را از دست می‌دهید. روابط عاشقانه اینترنتی به شدت خطرناک است، چیز شبیه رانندگی در حال مستی و یا رقصیدن بر لبه‌ بام یک ساختمان است. ممکن است برای چند دقیقه جان سالم به در ببرید اما وقتی مبتلا شوید، با گذشت زمان، بیشتر فرو می‌روید.»


منیع :  خبرگزاری فارس